تخت شیمی درمانی

پزشک بر اساس گزارش معاینه آسیب‌شناسی، برنامه درمانی مناسب برای بیماران سرطانی را پیش‌بینی می‌کند. برای انجام این کار پزشک به تخت شیمی‌ درمانی نیاز دارد تا باتوجه‌به نوع، شدت و میزان گسترش آن درمان صورت گیرد. به همین علت تخت شیمی‌ درمانی یک ضرورت مهم درروند درمان این بیماری است.

سرطان

 سلول‌ها واحدهای اساسی هستند که بدن انسان را می‌سازند. سلول‌ها رشد می‌کنند و تقسیم می‌شوند تا سلول‌های جدید در صورت نیاز بدن را بسازند. معمولاً سلول‌ها زمانی که آسیب می‌بینند و یا پیر می‌شوند، می‌میرند. سپس سلول‌های جدید جای آنها را می‌گیرند.

سرطان زمانی شروع می‌شود که تغییرات ژنتیکی در این روند منظم اختلال ایجاد کند. سلول‌ها شروع به رشد غیرقابل‌کنترل می‌کنند. این سلول‌ها ممکن است توده‌ای به نام تومور تشکیل دهند. تومور می‌تواند سرطانی یا خوش‌خیم باشد. تومور سرطانی بدخیم به این معنی که می‌تواند رشد کند و به سایر قسمت‌های بدن گسترش یابد. تومور خوش‌خیم به این معنی است که تومور می‌تواند رشد کند اما گسترش نمی‌یابد.

برخی از انواع سرطان تومور تشکیل نمی‌دهند. اینها شامل لوسمی‌ها، اکثر انواع لنفوم و میلوما هستند.

تخت شیمی درمانی

 

ویژگی‌های تخت شیمی‌ درمانی

تخت شیمی‌ درمانی باید به‌گونه‌ای انتخاب شود که بیمار احساس راحتی کند و از لحاظ فنی و فیزیکی نیز کارایی لازم را داشته باشد. برای مثال ویژگی‌هایی که در راحتی تخت مؤثر هستند می‌توان به نرم بودن بالشت ها، روکش مناسب تخت، نوع فوم استفاده شده و … اشاره کرد.

از نظر ظاهری تخت های شیمی‌ درمانی با یکدیگر تفاوتی ندارند اما ویژگی‌های فنی آنها با یکدیگر متفاوت است. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

  • تعداد موتورها
  • قدرت موتور
  • میزان تغییر زوایای تخت
  • میزان ارتفاع تخت
  • لرزش تخت

تختهای شیمی‌ درمانی در چند مدل مختلف یک‌موتوره، دوموتوره و سه‌موتوره ساخته می‌شوند. در تخت‌های یک‌موتوره قسمت پشتی و زیر پا هم زمان با هم حرکت می‌کنند. در تخت دوموتوره امکان حرکت پشتی و زیر پا و تنظیم ارتفاع وجود دارد. تخت سه‌موتوره این امکان را به پزشک می‌دهد که تغییر حالت در پشتی، زیر پا و ارتفاع را به‌صورت جداگانه تنظیم نماید.