دستگاه اکوکاردیوگرافی

دستگاه اکوکاردیوگرافی وسیله ای است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تهیه تصاویر قلب استفاده می کند. این آزمایش، اکوکاردیوگرافی یا سونوگرافی تشخیصی قلب نیز نامیده می شود. اکو یک نوع اسکن اولتراسوند است. بدین معنی که یک کاوشگر کوچک برای ارسال امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می‌شود که در هنگام پرش از قسمت‌های مختلف بدن، پژواک ایجاد می‌کند. این پژواک ها توسط کاوشگر گرفته می شود و در حین انجام اسکن به یک تصویر متحرک روی مانیتور تبدیل می شود. به بیان ساده تر این کاوشگر روی قفسه سینه بیمار قرار می گیرد و امواج صوتی را به سوی قلب فرستاده و پژواک آن را دریافت می کند. دستگاه اکوکاردیوگرافی ابزاری است که به متخصصین قلب و عروق امکان بررسی عملکرد قلب را می دهد.

دستگاه اکوکاردیوگرافی

موارد استفاده از دستگاه اکوکاردیوگرافی

پزشکان از آزمایش اکو برای بررسی ساختار قلب و بررسی عملکرد قلب استفاده می کند. این آزمایش اطلاعات زیر را در اختیار پزشک قرار می دهد:

 • اندازه و شکل قلب بیمار
 • اندازه، ضخامت و حرکت دیواره های قلب
 • قدرت پمپاژ قلب
 • عملکرد دریچه های قلب
 • بازگشت خون از طریق دریچه قلب
 • تنگی دریچه قلب
 • تومور یا وجود عفونت در دریچه های قلب
 • وجود حفره یا سوراخ غیر طبیعی در قلب

نحوه انجام اکوگاردیوگرافی

برای TTE از بیمار خواسته می شود روی تخت دراز بکشد. بعد از آن چند حسگر کوچک به نام الکترود به سینه فرد متصل می شود. این حسگر ها به دستگاهی متصل می شوند که ریتم قلب را در حین آزمایش با دستگاه اکوکاردیوگرافی کنترل می کنند. یک ژل مخصوص روی قفسه سینه یا مستقیماً روی پروب ریخته می شود و متخصص کاوشگر را روی سینه بیمار حرکت می دهد. این کاوشگر توسط یک کابل به دستگاه نزدیکی متصل می شود که تصاویر تولید شده را ثبت و ضبط می کند. کل این روش معمولا بین ۱۵ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد و نیاز به بستری شدن و . . . ندارد.

اکوکاردیوگرام استرس(تست ورزش)

  برای ارزیابی محدوده توانایی قلب استفاده می شود. همه ما سطوح مختلفی از فعالیت را در زندگی روزمره خود انجام می دهیم. وقتی نشسته ایم، قلب خیلی سخت کار نمی کند. اما در زمان پیاده روی سریع یا شنا یا دویدن قلب ما باید کار بیشتری انجام دهد.

دستگاه اکوکاردیوگرافی

ایده تست ورزش ارزیابی عینی عملکرد قلب در حین افزایش فعالیت است و یک راه بسیار خوب برای ارزیابی سلامت قلب می باشد. این آزمایش معمولاً شامل راه رفتن روی تردمیل یا استفاده از دوچرخه ورزشی است. سرعت و شیب تردمیل به تدریج بالا می رود.تست تردمیل ورزشی معمولاً حداکثر ۱۲ دقیقه ادامه دارد. میانگین مدت زمانی که یک نفر پیاده روی می کند حدود ۹ دقیقه است. گاهی اوقات از داروهایی به صورت قطره ای برای افزایش فعالیت قلب استفاده می شود. به عنوان مثال در بیمارانی که نمی توانند خیلی خوب راه بروند از این روش برای انجام آزمایش استفاده می شود.

اکو از راه مری (TOE)

 در اکو از راه مری، پروب از طریق مری به داخل بدن راه یافته و در پشت قلب قرار می گیرد. در این روش به دلیل اینکه امواج بدون نیاز به عبور از قفسه سینه و نزدیک به قلب فرستاده می شوند، تصاویر با وضوح بالاتری دریافت می شود. تست TOE تصاویری دقیق به دریچه ها و حفره های قلب بدون دخالت دنده ها یا ریه ها ارائه می دهد. برای انجام این آزمایش معمولا از بیمار خواسته می شود از شش ساعت قبل چیزی نخورد. در صورتی که بیمار از داروهای ضد انعقاد مانند هپارین، کلوپیدوگرل یا وارفارین استفاده می کند باید به پزشک اطلاع دهد.

اکو کنتراست

زمانی که نتایج لازم از انواع دیگر اکو دریافت نشود، از اکو کنتراست استفاده می شود. در این روش یک ماده بی ضرر مانند آب نمک یا حاجب به نام دیفینیتی به جریان خون فرد تزریق می شود. این ماده به وضوح در اسکن ظاهر می شود و می تواند به ایجاد تصویر بهتری از قلب کمک کند. این نوع از اکوکاردیوگرافی برای بررسی قدرت پمپاژ قلب، وجود لخته و . . . استفاده می شود. نوع اکوکاردیوگرافی بستگی به وضعیت قلب در حال ارزیابی و میزان دقیق بودن تصاویر دارد. به عنوان مثال اگر مشکل قلبی به دلیل فعالیت بدنی ایجاد شده باشد، ممکن است تست ورزش توصیه شود. در حالی که تصاویر دقیق تر تولید شده توسط TOE ممکن است در کمک به برنامه ریزی جراحی قلب مفیدتر باشد.

عوارض اکو کاردیو گرافی

اکوکاردیوگرافی استاندارد یک روش ساده، بدون درد و ایمن است و هیچ عارضه جانبی ندارد. تنها ژل مخصوص روی پوست کمی سرد خواهد بود. بعلاوه وجود الکترودها بر روی قفسه سینه ممکن است ناراحتی جزئی به همراه داشته باشد. بر خلاف برخی از تست ها و اسکن های دیگر مانند اشعه ایکس و سی تی اسکن، از اشعه استفاده نمی شود. ممکن است عمل TOE برای فرد ناخوشایند باشد و تا چند ساعت بعد در گلو احساس درد کند. بهتر است  تا ۲۴ ساعت پس از آزمایش اکو از رانندگی اجتناب شود. زیرا ممکن است همچنان در اثر آرام بخش، احساس خواب آلودگی وجود داشته باشد. همچنین احتمال کمی وجود دارد که کاوشگر به گلوی بیمار آسیب برساند.

 در طول یک تست ورزش، ممکن است بیمار احساس ضعف، سرگیجه وکمی درد قفسه سینه را تجربه کند. همچنین احتمال کمی وجود دارد که این روش باعث ضربان قلب نامنظم یا حمله قلبی شود. اما در طول آزمایش بیمار به دقت تحت نظر بوده و در صورت وجود علائمی از هر گونه مشکل، آزمایش متوقف خواهد شد. برخی از افراد نسبت به ماده حاجب مورد استفاده در اکوکاردیوگرافی کنتراست  واکنش نشان می دهند. این واکنش فقط باعث علائم خفیف مانند خارش می شود. اما در موارد نادر، یک واکنش آلرژیک جدی ممکن است رخ دهد.

 دستگاه اکوکاردیوگرافی سامسونگ EKO7

دستگاه اکوکاردیوگرافی سامسونگ EKO7  یکی از پرفروش‌ترین محصولات سامسونگ می‌باشد که به‌صورت اختصاصی جهت  تصویربرداری قلب و عروق در نظر گرفته شده است، بااین‌حال، دارای قابلیت‌ها و مبدل‌هایی برای OB/GYN  و سایر روش‌ها نیز می‌باشد. این دستگاه شامل فناوری بهینه‌سازی تصویر از جمله کاهش نویز، تصویربرداری با پهنای باند بالا و طیف کامل است.

اکوکاردیوگرافی EKO7 دارای پردازشگرهای بسیار قوی و سریع است و در طراحی پروب‌ها و پردازش تصاویر از مدرن‌ترین تکنولوژی استفاده شده است. این خصوصیات منجر به کیفیت بالاتر تصاویر و تشخیص بادقت بالا شده است.

دستگاه اکوکاردیوگرافی سامسونگ

وجود امکاناتی مانند SRF  و FSI در دستگاه موجب شده است تا در تمام حالت‌های Color، D2 و Doppler تصاویری شفاف باکیفیت فوق‌العاده ارائه دهد. دستگاه اکوکاردیوگرافی EKO7 از مرغوب‌ترین مواد و قطعات ساخته شده و دوام بسیار بالایی دارد. این دستگاه قابلیت استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی مانند Strain/Strain Rate ,Time to Peak, Stress Echo را دارا می‌باشد.کاربری آسان و سادگی انجام تنظیمات در دستگاه اکوکاردیوگرافی EKO7 سامسونگ موجب محبوبیت این دستگاه است.

از جمله امکاناتی این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Tissue Doppler Imaging (TDI)
 • Post Measurement
 • Post Processing
 •  Anatomical M-Mode
 •  Quick Scan
 • Dual Live

مشخصات فنی دستگاه:

  مانیتور دستگاه  LCD 19 اینچ با رزولوشن بسیار بالا و بازوی قابل تنظیم  بوده که امکان تنظیم ارتفاع، چرخش ۳۶۰ درجه و تغییر زاویه جهت دسترسی به بهترین زاویه دید را به پزشک خواهد داد. اکوکاردیوگرافی EKO7 مجهز به نرم‌افزار Sono View  جهت ذخیره‌سازی و بررسی مجدد تصاویر بیماران است که امکان بررسی بیشتر، پرینت و ارسال تصاویر را به پزشک می‌دهد. در این دستگاه انتقال و ذخیره‌سازی تصاویر از چند طریق (USB , DICOM 3.0 , DVD R/W) قابل انجام است.

همچنین در این دستگاه امکان  اتصال پروب TEE و انجام اکوکاردیوگرافی از طریق مری با پروب بسیار پیشرفته و دارای قابلیت حرکت در چهار جهت همراه با کلید اصلاح زاویه پروب (Angle Correction) وجود دارد.