دستگاه سی تی اسکن

مقطع نگاری یا برش نگاری رایانه ای یا اصطلاحاً سی تی اسکن (Computed Tomography) روش نوینی از علم شیمی فیزیک است که در تشخیص و درمان بیماری ها استفاده می شود. با استفاده از دستگاه سی تی اسکن از کالبد بیماران تصویرهای لایه ای یا اصطلاحاً اسکن تهیه می شود. تصاویر سی تی اسکن پزشکان را قادر می سازد تا با بررسی و رؤیت دقیق بدن بیمار، نسبت به تشخیص و درمان بیماری اقدام کنند. سی تی اسکن امروزه به طور وسیعی در سرتاسر دنیا جهت تشخیص انواع ببیماری های کاربرد دارد. در این روش با استفاده از اشعه ایکس و یک آشکار ساز، تصاویر بسیار دقیق طولی و عرضی از اعضای بدن به تصویر می کشد.

موسسات و نهادهای بهداشتی و درمانی باید با علم روز دنیا و تاثیر آن بر سلامت بشر همگام باشند. جوامع بشری به سرعت در حال پیر شدن هستند. بنابراین مراقبت های ویژه از افراد مسن و بیماران سالخورده امری گریز ناپذیر است. چاق شدن افراد چالش هایی را برای فرایندهای تشخیصی و درمانی ایجاد می کند. رشد جمعیت و افزایش هزینه های درمانی نیازمند بکار گیری روش های نوین جهت فائق آمدن بر این معضل می باشد. علم رادیولوژی می تواند نقش اساسی در مدیریت این مشکلات ایفا کند.

دستگاه سی تی اسکن سه بعدی

شرکت زیمنس آلمان یکی از شرکتهای پیشرو در زمینه تولید تجهیزات پزشکی می باشد. یکی از جدیدترین دستگاه های تولیدی این شرکت، دستگاه سی تی اسکن سه بعدی با برند SOMATOM Force می باشد. این دستگاه قادر به ارائه تصاویر بسیار با کیفیت می باشد. پزشکان با استفاده از تصاویر ارائه شده توسط این دستگاه، قادر به تشخیص و درمان بیماران می باشند. نمونه از تصاویر گرفته شده توسط دستگاه سی تی اسکن سه بعدی شرکت زیمنس در شکل زیر به تصویر کشیده شده است:

دستگاه سی تی اسکن

  • کیفیت تصویر سه بعدی; نفس کشیدن آزاد: حرکت بدن و نفس کشیدن باعث ایجاد تاری در تصاویر سی تی اسکن می شود. به دلیل سرعت بسیار بالای دستگاه سی تی اسکن سوماتوم  حرکت مشکلی در کیفیت تصویر ایجاد نمی کند. این دستگاه قادر است کل قلب را در کمتر از ۱۵۰ میلی ثانیه اسکن کند. سرعت ۷۳۷ میلیمتر بر ثانیه و توان خروجی ۱۲۰*۲ کیلووات این دستگاه منجر به تولید تصاویر بسیار عالی می شود. با عنایت به استفاده از لوله اشعه ایکس شرکت وکترون و آشکارساز شرکت استلر، این دستگاه قادر به ارائه تصاویر با کیفیت از استخوان های گوش داخلی نیز می باشد.
  • مراقبت از بیمار را بهبود ببخشید; اسکن سازگار با کلیه: دستگاه سوماتوم قادر به عکس برداری با ولتاژ ۷۰ الی ۹۰ ولت می باشد. در نتیجه نیازی به پر بودن کلیه و مثانه جهت عکس برداری نیست. و این باعث کاهش آسیب های نفرولوژیک به کلیه ی افراد مسن می شود.
  • اسکن با شدت اشعه ایکس پایین: عکس برداری با شدت نور بسیار پایین نیاز به کاور کردن بیماران در مقابل اشعه ایکس را به شدت کاهش می دهد. در نتیجه کیفیت عکس بسیار بالا و کاهش شدت تابش اشعه ایکس به بدن بیماران است.