دستگاه همودیالیز

دستگاه همودیالیز یا کلیه مصنوعی، وسیله ای برای تصفیه خون است. در افراد سالم، کلیه خون را تصفیه می کند و اوره را به همراه آب از بدن دفع می کند. کلیه همچنین برخی از مواد مفید در بدن را تولید می کند. اگر کلیه از کار بیفتد، باید دستگاه همودیالیز جهت تصفیه خودن استفاده کرد. در غیر اینصورت سلامت بدن به خطر خواهد افتاد. دستگاه همودیالیز قادر به انجام برخی از وظایف کلیه می باشد. زمانی که فعالیت کلیه ۸۵ درصد کاهش می یابد باید از دستگاه همودیالیز جهت تصفیه خون استفاده شود.

 نحوه کارکرد دستگاه همودیالیز

 نشانه از کار افتادگی کلیه تهوع، استفراغ، خستگی و تورم اعضای بدن است. ممکن است سطح مواد زاید در بدن بالا باشد ولی فرد بیمار هیچکدام از این عوارض و نشانه ها را نداشته باشد. در صورتیکه سطح مواد سمی در بدن بالا باشد، با تشخیص پزشک باید فرد تحت عمل دیالیز قرار گیرد. همودیالیز یک روند درمان در دستگاه همودیالیز می باشد که در آن تصفیه خون انجام می شود. پزشکان برای انتقال خون به داخل این دستگاه نیاز به یک عمل جراحی کوچک روی بازو دارند. خون به وسیله لوله های باریک از عروق به داخل دستگاه منتقل می شود. با استفاده از فیلترهای مخصوص به نام دیالایزر، فرآیند تصفیه خون انجام می شود. 

دستگاه همودیالیز از دو قسمت تشکیل شده است. در یک قسمت خون و در بخش دیگر مایع تصفیه کننده است قراردارد. دیواره نازک به نام ممبران این دو بخش را از هم جدا می کند. به دلیل سایز درشت سلولهای خونی، پروتئین ها و سایر مواد مهم قادر به عبور از غشاء نیستند ولی مواد سمی که عمدتاً ریزمولکول هستند از دیواره حایل عبور می کنند. اوره، کراتینین، یون ها و مایعات زاید از جمله مواد دفعی هستند.

با سینا طب بیشتر آسنا شوید.

دستگاه همودیالیز

دسترسی به عروق از سه روش امکان پذیر است:

  • فیستول که از طریق پیوند یک شریان و ورید در بازو انجام می شود.
  • پیوند زدن که با بکارگیری یک لوله باریک جهت پیوند ورید و شریان صورت می گیرد.
  • سوند که لوله ای نازک می باشد و در یکی از وریدهای قطور گردن قرارداده می شود.

بهترین روش فیستول می باشد، زیرا ماندگاری بیشتر و مشکلات کمتر از جمله عفونت و لخته شدن خون دارد. با این حال برخی از بیماران دارای عروق خونی ضعیفی هستند و فیستول در اینگونه بیماران امکان پذیر نیست. روش پیوند زنی دومین انتخاب جهت ارتباط دستگاه همودیالیز با بدن بیمار می باشد. از سوند معمولاً به عنوان دسترسی موقت استفاده می شود.