فوروپتر

کسانی که بینایی ۲۰/۲۰ ندارند، عیب انکساری دارند و این به معنای این است که نور هنگام عبور از قرنیه و شبکیه به‌درستی عبور نمی‌کند. برای تشخیص این اختلال رایج بینایی، متخصصان چشم یک آزمایش انکساری انجام می‌دهند که مشکل بیمار را برای اصلاح دید او تعیین می‌کند. برای انجام آزمایش انکساری، متخصص چشم از یک سیستم انکساری استفاده می‌کند. این سیستم از چندین قطعه تجهیزات تشکیل شده است که قطعه کلیدی آن رفرکتور است که گاهی به آن فوروپتر نیز گفته می‌شود. برای بررسی و تأیید نسخه اپتیکال بیمار استفاده می‌شود. بیماران عدسی‌ها را به‌صورت ماسکی جلوی صورت قرار می‌دهند. از طریق لنزها، بیمار به نموداری در فاصله ۲۰ فوتی به جلو نگاه می‌کند. سپس پزشک عدسی‌ها را دست‌کاری می‌کند درحالی‌که از بیمار یک سری سؤالات بینایی پرسیده تا بتواند ترکیبی از عدسی پیدا کند که بینایی او را به ۲۰/۲۰ برگرداند.

فوروپتر

در سال‌های اخیر فناوری به‌سرعت در صنعت تجهیزات پزشکی شتاب گرفته است. سیستم‌های انکسار دیجیتال ایجاد شده‌اند تا اجازه دهند تمام جنبه‌های آزمایش انکسار، مانند ترکیب لنزها و ورود داده‌ها، توسط یک پنل کنترل شوند.

مزایای فوروپتر

  • انکسار سریع‌تر: ازآنجایی‌که عدسی‌ها همه در فوروپتر قرار دارند، تغییر قدرت عدسی برای رتینوسکوپی و انکسار ذهنی بسیار سریع‌تر از فریم آزمایشی است. همچنین برای پزشک راحت‌تر خواهد بود.
  • راحتی: قاب آزمایشی حاوی چندین عدسی می‌تواند به طور نامناسبی سنگین شود، به‌ویژه برای بیماران مسن‌تر.
  • عدسی تمیز: لنزهای کیس آزمایشی می‌توانند با اثر انگشت پوشیده شوند و نیاز به تمیزکردن منظم دارند. قاب آزمایشی نیز باید به طور منظم باید تمیز شود.

فوروپتر دیجیتال

فوروپترهای دیجیتال موجود هستند و می‌توانند پیوندهای داده‌ای را به یک کانون سنج خودکار (عدسی سنج) و یا خود انکسار داشته باشند. حتی کارآمدترین مطب‌های چشم‌پزشکی در هنگام کار با سیستم‌های دستی نسبت به سیستم‌های دیجیتال کارایی خیلی پایین‌تری دارند. در سیستم فروتر دیجیتالی نیازی به انتظار نیست و درصد خطا به حداقل می‌رسد و فرایند تجویز سریع و آسان می‌شود.  

به‌عنوان یک متخصص چشم، شما همان تکنیک‌های مرسوم را انجام می‌دهید و فوروپتر دیجیتال این امکان را به شما می‌دهد تا بسیار کارآمدتر عمل کنید و تعداد بیشتری بیمار را در طی روز ببینید. با صرف زمان کمتر برای تنظیم تجهیزات دستی، زمان بیشتری را برای رسیدگی به بیماران پیدا خواهید کرد و درعین‌حال حرکات خسته‌کننده و ناراحت‌کننده را کاهش می‌دهید. تحت‌تأثیر کارایی، زمان باکیفیت و فناوری مدرن، کیفیت تشخیص شما بالاتر خواهد رفت و تعداد مراجعات بیشتری خواهید داشت .