لیزیک اگزایمر

این روش عمل جراحی چشم با لیزر انجام می‌شود که شکل قرنیه را تنظیم می‌کند. برای بسیاری از افراد، شکل قرنیه یا انحنای آن‌ها چیزی است که باعث تاری می‌شود. لیزیک این مشکل را با لیزر اگزایمر یا لیزر فرابنفش تصحیح می‌کند که لایه نازکی از قرنیه را برداشته و شکل جدیدی به آن می‌دهد تا بتوان نور را با وضوح بیشتری متمرکز کرد. در طی جراحی لیزیک، از نوع خاصی از لیزر برش برای تغییر دقیق شکل بافت شفاف گنبدی شکل در جلوی چشم (قرنیه) برای بهبود بینایی استفاده می‌شود.

در چشم‌هایی که بینایی طبیعی دارند، قرنیه نور را دقیقاً روی شبکیه در پشت چشم خم می‌کند (انکسار). اما با نزدیک‌بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم، نور به‌اشتباه خم می‌شود و منجر به تاری دید می‌شود. عینک یا لنزهای تماسی می‌توانند بینایی را اصلاح کنند، اما تغییر شکل قرنیه نیز انکسار لازم را فراهم می‌کند.

لیزیک اگزایمر

لیزیک اگزایمر چگونه کار می‌کند؟

لیزرهای اگزایمر در دهه ۱۹۸۰ توسعه یافتند و به جراحان چشم توانایی تمرکز برای برداشتن مقادیر بسیار کمی از بافت قرنیه را می‌دادند. لیزر اگزایمر در عمل لیزیک، نور ماوراء بنفش را ایجاد می‌کند که به‌جای سوزاندن یا بریدن، توسط بافت جذب می‌شود. این بدان معنی است که لیزر می‌تواند لایه‌های ریز مواد سطحی را حذف کند، درحالی‌که بقیه بافت را دست نخورده باقی می گذارد و درد را برای بیمار به حداقل می رساند.

لیزیک و سایر اشکال جراحی انکساری لیزری، مانند PRK و LASEK، همگی از لیزر اگزایمر بسیار تخصصی برای تغییر شکل قرنیه و اصلاح عیوب انکساری از جمله نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم استفاده می‌کنند. لیزر اگزایمر انقلابی در زمینه جراحی لیزر چشم ایجاد کرده است و در طول دهه‌ها، پیشرفت در فناوری لیزر اگزایمر ایمنی، کارایی و قابلیت پیش‌بینی جراحی انکساری قرنیه را افزایش داده است.

لیزرهای اگزایمر این توانایی را دارند که مقادیر میکروسکوپی بافت قرنیه را بادقت بسیار بالا و بدون آسیب رساندن به بافت اطراف قرنیه کار کنند. لیزر اگزایمر به‌جای بریدن بافت ظریف چشم، طول موج بسیار دقیقی از اشعه ماوراء بنفش ساطع می‌کند که توسط ناحیه بافت قرنیه که هدف قرار می‌گیرد جذب می‌شود. با جذب انرژی نور، پیوندهای مولکولی درون بافت از بین رفته و شکل قرنیه برای همیشه تغییر می‌کند.

لیزر اگزایمر از یک پرتو نور خنک با اندازه ۱۹۳ نانومتر استفاده می‌کند که پالس‌های کوتاه و سریع انرژی لیزر را به‌منظور حفظ دمای کنترل شده در چشم ارائه می‌دهد. پرتو لیزر اگزایمر به کل چشم نفوذ نمی‌کند، بلکه فقط به عمق خاصی در قرنیه می‌رسد که به این معنی است که فقط مقدار دقیقی از بافت برداشته می‌شود.

 

انواع عمل لیزر چشم

۳ نوع اصلی جراحی لیزر چشم وجود دارد: LASIK ، SMILE و PRK.

  • LASIK : این جراحی با ۲ لیزر انجام می‌شود، یکی برای باز کردن یک فلپ نازک در سطح قرنیه و دیگری برای تغییر شکل قرنیه زیرین. سپس فلپ محافظ دوباره صاف می‌شود و بدون بخیه در جای خود باقی می‌ماند.
  • SMILE : جراح قرنیه را از طریق یک سوراخ کوچک و بدون برداشتن لایه تغییر شکل می‌دهد.
  • لیزر سطحی (PRK، LASEK و TransPRK): پوست شفافی که قرنیه را می‌پوشاند برداشته می‌شود تا جراح بتواند قرنیه را با لیزر تغییر شکل دهد. سپس پوست به طور طبیعی رشد می‌کند.

لیزیک اگزایمر

هر ۳ نوع جراحی لیزر چشم نتایج مشابهی دارند. جراح در مورد گزینه‌های مختلف با بیمار صحبت می‌کند و به کمک می‌کند تا در مورد مفیدترین گزینه برای خود تصمیم بگیرد.