موتور ایمپلنت

موتور ایمپلنت دستگاهی الکتریکی در فرآیند کاشت ایمپلنت‌های دندان است. این دستگاه از یک کنسول مرکزی، یک پدال کنترل، یک میکروموتور و یک ضد زاویه متصل به میکروموتور تشکیل شده‌است.  از جمله برندهایی که در زمینه ساخت این دستگاه فعالیت می‌کنند می‌توان به Bien Air، Aseptico، Nouvag، NSK، Mariotti و W&h اشاره نمود. پارامترهای مختلفی برای انتخاب موتور ایمپلنت باید در نظر گرفته شود که در این بخش به تشریح آن می‌پردازیم.

موتور ایمپلنت

مهم‌ترین بخش یک موتور ایمپلنت، میکرو موتور آن است. عوامل مهم در انتخاب یک موتور ایمپلنت به شرح زیر می‌باشد:

  • عملکردهای موجود: عملکردهای اساسی کنترل گشتاور، کنترل سرعت در همه موتورها موجود است. باتوجه‌ به عملکردهای موردنیاز باید به خرید این دستگاه اقدام نمود.
  • با نور یا بدون نور: موتورهای دارای نور  یک لامپ یا LED در میکروموتور خود دارند که نور را از طریق فیبر نوری به سر زاویه مخالف منتقل می‌کند. این امر به دندانپزشک این امکان را می‌دهد که در حین جراحی دید بهتری داشته باشد. این مورد در قیمت موتور تأثیرگذار خواهد بود بنابراین قبل از خرید باید ارزیابی کنیم که آیا واقعاً به این ویژگی نیاز داریم یا خیر.
  • نوع پدال:بعضی از موتورهای ایمپلنت دارای پدال‌های بسیار ساده که فقط روشن/خاموش موتور را کنترل می‌کنند و مدل‌هایی بسیار پیچیده‌تر با سه یا چهار دکمه برای کنترل عملکردهای مختلف هستند.
  • حداکثر گشتاور: حداکثر گشتاور ارائه شده توسط موتور نیز موردی است که باید در نظر گرفته شود که ممکن است در انتخاب برخی از ایمپلنت ها و لوژیست ها تعیین‌کننده باشد.
  • گارانتی و خدمات پس از فروش: یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب دستگاه، گارانتی ارائه شده و خدمات فنی است.
  • قیمت: قیمت موتور ایمپلنت مستقیماً با عملکردهای آن موتور متناسب خواهد بود. بنابراین می‌توان عملکردهایی مانند حالت‌های برنامه‌ریزی مختلف را کنار گذاشته و موتورهای ایمپلنت مقرون‌به‌صرفه‌تری تهیه کرد.

نگهداری موتور ایمپلنت:

موتور ایمپلنت برای جراحی‌های دهان و سایر جراحی‌های کوچک استفاده می‌شود. استفاده از مخلوط گازهای بیهوشی مورداستفاده در اتاق عمل ممنوع است.

لطفاً قبل از استفاده دستگاه، آن را از قبل چک کنید و در صورت عملکرد صحیح از آن استفاده کنید.

در صورت بروز هر مشکلی مانند لرزش، صدا و گرم‌شدن بیش از حد، فوراً استفاده از موتور ایمپلنت را متوقف کرده و آن را برای تعمیر به شرکت مربوطه ارجاع دهید.

حتما از یک سیم ارت (اتصال به زمین) استفاده کنید.

قبل از تعویض فرز، مطمئن شوید که موتور ایمپلنت کاملاً متوقف شده است تا از آسیب‌دیدگی و خرابی دستگاه جلوگیری شود.

هنگامی که در حال استفاده از آب هستید لوله آب را منحرف نکنید. زیرا می‌تواند منجر به پارگی لوله آب شود.

لطفاً خودسرانه نسبت به تعمیر صفحه کنترل، پدال و موتور اقدام نکنید.

پس از استفاده از قطعه دستی، لطفاً تمیزکردن، روغن‌کاری و استریل کردن را به ‌موقع انجام دهید.

روغن به موتور اضافه نکنید. زیرا می‌تواند باعث گرم‌شدن بیش از حد و آسیب به دستگاه شود.

استفاده از هرگونه روش ضدعفونی و استریل کردن صفحه کنترل و پدال‌ها ممنوع است.

پس از استفاده از صفحه کنترل، منبع تغذیه را بردارید و سپس با استفاده از یک‌پارچه مرطوب آن را تمیز کنید. از هیچ حلال تمیزکننده برای صفحه کنترل استفاده نکنید.