یخچال بانک خون

یخچال بانک خون یک قطعه ضروری از تجهیزات در بخش ایمونوهماتولوژی است و ذخیره ای مطمئن و راحت تمام و کمال خون، اجزای خون (مانند گلبول های خون، پلاسما) و معرف ها را فراهم می کند. به کمک یخچال بانک خون، از طراوت و یکپارچگی خون و اجزای خون اطمینان حاصل می شود.

اجزای یخچال بانک خون

سیستم تبرید یخچال بانک خون شامل یک کمپرسور برقی، یک کندانسور، یک لوله مویرگی یا شیر انبساط، یک اواپراتور(تبخیر کننده) و لوله های متصل کننده است. علاوه بر این ها یک ترموستات نیز دمای یخچال را تنظیم می کند. در بسیاری از مدل‌ها، کمپرسور و موتور به یک محور متصل می‌شوند و در یک محفظه فشرده و بدون هوا بسته می‌شوند و فضای بیشتری را برای ذخیره‌سازی در اختیار می‌گذارند. سیستم ها می توانند به دو شکل استوانه ای با قفسه های چرخان و یا مستطیلی با کشوها یا قفسه های کششی باشند. آلارم دما نیز به صورت سفارش نصب می شود. سیستم برق اضطراری هم در زمان های قطع برق ضروری است. پیکربندی‌ شامل یونیت های رومیزی یا طبقه‌ای هستند.

یحچال بانک خون

ذخیره سازی خون

متداول ترین روش ذخیره خون، ذخیره گلبولهای قرمز به مدت ۶ هفته یا ۴۲ روز می باشد. در این روش خون منجمد نمی شود ولی در یخچال نگهداری می شود. بحث های زیادی وجود دارد که آیا خون ذخیره شده برای مدت طولانی همان خواص خون تازه را داره یا نه. نتایج مطالعات متفاوت است. برخی اعتقاد دارند که خون ذخیره شده همان خواص خون تازه را دارد، ولی برخی مطالعات خلاف این موضوع را ثابت می کند. در هر حال، با توجه به اینکه زمان نگهداری تنها ابزار حفظ کیفیت خون است، استفاده از روش FIFO می تواند در حفظ کیفیت خون موثر باشد. همچنین باید در نظر داشت که روش های نگهداری برای گروههای خونی مختلف اثرات یکسانی در کیفیت محصول ندارد. این موضوع باعث می شود تا پزشکان و متخصصان به دنبال شاخص های قابل اعتماد برای حفظ کیفیت خون ذخیره شده باشند.

انتقال پلاکت به مراتب محدود تر از گلبول های قرمز می باشد. به علت پتانسیل بالای آلوده شده پلاکت ها، زمان نگهداری این فرآورده خونی تنها ۷ روز می باشد. دلیل این امر دمای ذخیره سازی بالاتر نسبت به سایر فرآورده ها می باشد.

یخچال بانک خون چه کاربردی در حوزه سلامت دارد؟

در حوزه سلامت و بهداشت از دو نوع یخچال بانک خون استفاده می شود؛ نوع آزمایشگاهی و نوع دارویی. هر یخچال مخصوصا از نظر دما، باید بهداشتی و قابل اطمینان باشد. بعضی مدل ها مجهز به یخ زدایی خودکار و سرمایش جابجایی اجباری می باشند. 

  • یخچال آزمایشگاهی: برای ذخیره نمونه ها و معرف های آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد. به منظور جلوگیری از آلودگی و انفجار مواد فرار، یخچالهای آزمایشگاهی در دمای ثابت کار می کنند. بدین منظور، این یخچالها مجهز به فن سیرکولاسیون جهت تثبیت دمای داخل یخچال می باشند. به منظوری جلوگیری از خروج هوای سرد، هنگام باز شدن درب فن به صورت خودکار خاموش می شود. به منظور جلوگیری از انتقال آلودگی، این یخچالها دارای قسمت های مجزا هستند. از این یخچالها می توان جهت نگهداری واکسن ها نیز استفاده کرد.
  • یخچال دارویی: جهت نگهداری داروها و واکسن ها در شرایط بهینه مورد استفاده قرار می گیرند. این یخچالها سرمای مطمئن و دمای یکنواخت را تامین می کنند. همچنین مجهز به الارم قطع برق و بازماندن درب یخچال جهت جلوگیری از بالارفتن دما می باشند. همچنین دارای سیستم ایمنی جهت جلوگیری از افت دما به کمتر از صفر درجه سانتیگراد می باشند. خیلی از این سیستم ها مجهز به قفل جهت جلوگیری از دسترسی به مواد حساس می باشند.