یونیت دندانپزشکی

یونیت دندانپزشکی

یونیت های دندان پزشکی  اغلب به اشتباه صندلی دندانپزشکی نامیده می شوند. اما در حقیقت صندلی دندانپزشکی یکی از اجزای یک یونیت کامل است. ممکن است انواع تجهیزات نصب شده در یک واحد دندانپزشکی با دیگری متفاوت باشد، اما روندهای کلی وجود دارد. تقریباً همه واحدها شامل تجهیزات آسپیراسیون و نگهدارنده ابزارهای لازم هستند.

این دستگاه برق ، هوا و آب را در اختیار دندانپزشک قرار می دهد. همچنین یونیت دندانپزشکی به عنوان پایه ای برای هندپیس و سایر لوازم دندانپزشکی می باشد.

عملکرد یونیت دندانپزشکی

این دستگاه از چند بخش مختلف تشکیل شده است:

  • تامین هوای فشرده: یونیت های دندانپزشکی معمولاً از سیستم هایی استفاده می کنند که به هوای فشرده نیاز دارند. برای انجام این کار، آنها به یک کمپرسور هوا یا یک شبکه متمرکز هوای فشرده متصل می شوند. یک کمپرسور معمولا بین ۸ تا ۱۰ بار فشار را در خروجی مخزن وارد می کند که برای تجهیزات دندانپزشکی بسیار زیاد است. بنابراین لازم است با استفاده از یک تنظیم کننده فشار، طبق توصیه تولید کننده  فشار بین ۴٫۵ تا ۵٫۵ بار تنظیم شود.

یونیت دندانپزشکی

  • تامین آب: ابزار دندانپزشکی همچنین برای شستشو، تمیز کردن و خنک کاری باید به آب متصل باشند. تامین آب یونیت دندانپزشکی از آب شهری یا آب بسته بندی شده تامین می شود. خطوط آب یک یونیت دندانپزشکی که معمولاً از یک پلیمر (به عنوان مثال پلی اورتان، پلی وینیل کلراید) یا لوله لاستیکی سیلیکونی ساخته شده است، آب را تامین می کند. آب می تواند مشکلات زیادی را در واحدهای دندانی مانند رسوب آهک، ماسه، لجن، زنگ یا کلر ایجاد کند. بیوفیلم های باکتریایی نیز می توانند به سرعت در سطوح داخلی لوله ها و ظروف مرتبط ظاهر شوند.
  • منبع تغذیه: برخی از اجزای این دستگاه و همچنین ابزار مورد استفاده در طول درمان نیاز به منبع تغذیه دارند. به عنوان مثال، میکرو موتورها یا برخی از صندلی های دندانپزشکی برای کار کردن باید به منبع تغذیه متصل شوند.
  • ارگونومی: نحوه حرکت اجزای دستگاه (مانند صندلی یا نگهدارنده ابزار) مهم است. مطالعات نشان می دهد که کار با سینی ابزاری که بر روی بازوی متحرک  بالای سینه بیمار قرار می گیرد، بهترین راه برای داشتن یک وضعیت متعادل خوب است. صندلی دندانپزشک یا دستیار نیز باید پایین تر از صندلی بیمار باشد. در این حالت، ستون فقرات دندانپزشک انحنای طبیعی خود را حفظ می کند که از فشار طولانی مدت بر دیسک های بین مهره ای جلوگیری می کند.

 

هنگام خرید یونیت دندان پزشکی چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

علاوه بر سیستم های مورد نیاز برای عملکرد صحیح یونیت دندانپزشکی، سه عنصر مهم وجود دارد که در هنگام خرید باید در نظر گرفته شود:

  • فضای مورد نیاز: فضای موجود برای نصب، تعداد عناصر و همچنین پیکربندی (فشرده یا غیر فشرده) سیستم یونیت را تعیین می کند.
  • کاربردها: تجهیزات ارائه شده در یونیت دندانپزشکی می تواند متفاوت باشد و طیفی از تخصص های دندانپزشکی مانند اندودنتیکس، پریودنتیکس، ایمپلنتولوژی و غیره را پوشش دهد. برخی از واحدها به طور خاص برای ارتودنسی طراحی شده اند. مهم است که این را در نظر داشته باشید، به خصوص برای پیکربندی نگهدارنده ابزار.
  • تحرک: ممکن است نیاز داشته باشید که دستگاه شما قابل حمل باشد. واحدهای مراقبت از دندان قابل حملی وجود دارد که در یک چمدان با وزن حدود ده کیلو قرار می گیرند. آنها را می توان به یک کمپرسور هوا یکپارچه برای عملکرد هندپیس های هوای فشرده مجهز کرد. این یونیت ها برای ماموریت های خاص یا کلینیک های سیار دندانپزشکی ایده آل هستند.