تهران، خیابان ولیعصر، پایین‌تر از سه راه جمهوری، کوچه سخنور، ساختمان شماره 117، طبقه 5

021-66709528

دستگاه لیزر اگزایمر

ویژگی‌ها و مشخصات دستگاه لیزر اگزایمر

دستگاه لیزر اگزایمر (Excimer) یا لیزر اکسی پلکس (Exiplex) ابزاری جهت انجام عمل لیزیک اگزایمر یا لیزر برانگیخته پار می‌باشد. در این روش عمل جراحی چشم با لیزر انجام می‌شود که شکل قرنیه را تنظیم می‌کند. برای بسیاری از افراد، شکل قرنیه یا انحنای آن‌ها چیزی است که باعث تاری می‌شود. لیزیک این مشکل را با لیزر اگزایمر یا لیزر فرابنفش تصحیح می‌کند که لایه نازکی از قرنیه را برمی‌دارد و شکل جدیدی به آن می‌دهد تا بتوان نور را با وضوح بیشتری متمرکز کرد. در طی جراحی لیزیک، از نوع خاصی از لیزر برش برای تغییر دقیق شکل بافت شفاف گنبدی شکل در جلوی چشم (قرنیه) برای بهبود بینایی استفاده می‌شود.

لیزر اگزایمر

لیزرهای اگزایمر، لیزرهای گازی پالسی هستند که پالس‌های بسیار کوتاهی (پالس‌هایی با مدت زمان پیکوثانیه یا فمتوثانیه) منتشر می‌کنند. آن‌ها نور ماوراء بنفش پر انرژی با طول موج‌های کوتاه‌تر از 360 نانومتر را ساطع می‌کنند. منبع انتشار اشعه ماوراء بنفش تخلیه الکتریکی سریع در مخلوط فشار بالا از گاز نجیب (مثل هلیوم، نئون، آرگون، کریپتون، و …) و گاز هالوژن (مانند فلوئور، کلر، برم، و …) است.

در چشم‌هایی که بینایی طبیعی دارند، قرنیه نور را دقیقاً روی شبکیه در پشت چشم خم می‌کند (انکسار). اما با نزدیک‌بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم، نور به‌اشتباه خم می‌شود و منجر به تاری دید می‌شود. عینک یا لنزهای تماسی می‌توانند بینایی را اصلاح کنند، اما تغییر شکل قرنیه نیز انکسار لازم را فراهم می‌کند.

تاریخچه

لیزیک با تغییر شکل قرنیه در نهایت بینایی را بهبود می‌بخشد. لیزر اگزایمر دستگاهی است که وظیفه ایجاد آن تغییر در شکل قرنیه را بر عهده دارد تا فوکوس مناسبی برای چشم ایجاد نماید. مانند بسیاری از فناوری‌های مدرن، لیزرهای اگزایمر نیز از 20 سال گذشته پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌اند. در نتیجه، دستگاه‌های لیزر اگزایمر امروزی بسیار پیچیده‌تر، ایمن‌تر و به طور قابل توجهی دقیق‌تر از نسل‌های قبلی هستند.

لیزر اگزایمر چگونه ساخته می شود؟

لیزر Excimer یا Exciplex معمولاً با استفاده از گازهای نجیب مانند آرگون، کریپتون یا زنون همراه با گاز هالوژن فعال مانند فلوئور یا کلر ساخته می‌شود. سپس گازها تحت تحریک الکتریکی و فشار بالا قرار می‌گیرند که منجر به تشکیل شبه مولکولی پر انرژی می شود که به عنوان excimer یا exciplex (برای هالید های گاز نجیب) شناخته می‌شود. یک مولکول excimer دارای یک حالت برانگیخته محدود و یک حالت پایه دافعه است که مسئول عمل لیزری است.

گاز های نجیب مانند آرگون، کریپتون یا زنون به طور کلی با مولکول های دیگر واکنش نشان نمی دهند، اما در حالت برانگیختگی الکتریکی، این مولکول ها می توانند با خود (اگزایمر) یا با مولکول های هالوژن (اکسی پلکس) ترکیب شوند. مولکول برانگیخته تمایل دارد تا انرژی اضافی خود را به شکل انتشار خود به خود یا تحریک شده آزاد کند. این برانگیختگی منجر به ایجاد یک مولکول با حالت پایه با دافعه بالا می شود که به سرعت با اتم های غیر مرتبط خود تجزیه می شود.

قسمت‌های مختلف دستگاه

دستگاه لیزر اکسی پلکس از سه قسمت اصلی تشکیل شده است که عبارتند از:

  • دستگاه Topolyzer به منظور ثبت تصاویر توپوگرافی
  • دستگاه Oculyzer جهت ثبت تصاویر توپوگرافی و نیز Elevation Maps و تشخیص قوز قرنیه
  • دستگاه Analyzer جهت ثبت تصاویر Wavefront کل چشم

دستگاه لیزر اگزایمر چگونه کار می‌کند؟

لیزرهای اگزایمر در دهه 1980 توسعه یافتند و به جراحان چشم توانایی تمرکز برای برداشتن مقادیر بسیار کمی از بافت قرنیه را می‌دادند. دستگاه لیزر اگزایمر در عمل لیزیک، نور ماوراء بنفش را ایجاد می‌کند که به‌ جای سوزاندن یا بریدن، توسط بافت جذب می‌شود. یعنی لیزر می‌تواند لایه‌های ریز را حذف کند، در حالی که بقیه بافت را دست نخورده باقی می‌گذارد و درد را برای بیمار به حداقل می‌رساند.

لیزیک و سایر اشکال جراحی انکساری لیزری، مانند PRK و LASEK، همگی از لیزیک اگزایمر بسیار تخصصی برای تغییر شکل قرنیه و اصلاح عیوب انکساری از جمله نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم استفاده می‌کنند. دستگاه لیزر اگزایمر انقلابی در زمینه جراحی لیزر چشم ایجاد کرد. این روش در طول دهه‌ها، باعث پیشرفت در فناوری لیزیک اگزایمر ایمنی و افزایش کارایی و قابلیت پیش‌بینی جراحی انکساری قرنیه شد.

 دستگاه لیزر اگزایمر این توانایی را دارد که مقادیر میکروسکوپی بافت قرنیه را بادقت بسیار بالا و بدون آسیب رساندن به بافت اطراف قرنیه کار کنند. لیزیک اگزایمر به‌جای بریدن بافت ظریف چشم، طول موج بسیار دقیقی از اشعه ماوراء بنفش ساطع می‌کند که توسط ناحیه بافت قرنیه هدف قرار گرفته، جذب می‌شود. با جذب انرژی نور، پیوندهای مولکولی درون بافت از بین رفته و شکل قرنیه برای همیشه تغییر می‌کند. دستگاه لیزر اگزایمر از یک پرتو نور خنک با اندازه 193 نانومتر استفاده می‌کند که پالس‌های کوتاه و سریع انرژی لیزر را به‌منظور حفظ دمای کنترل شده در چشم ارائه می‌دهد. پرتو لیزر اگزایمر به کل چشم نفوذ نمی‌کند، بلکه فقط به عمق خاصی در قرنیه می‌رسد. این بدان معنی است که فقط مقدار دقیقی از بافت را برمی دارد.

لیزر اگزایمر چه کاربردهایی دارد؟

  • کاربردهای پزشکی

لیزر اگزایمر نور ماوراء بنفش را تولید می‌کند که به خوبی توسط ترکیبات آلی و مواد بیولوژیکی جذب می‌گردد. شدت انرژی نور فرابنفش ارائه شده توسط لیزر اگزایمر برای برهم زدن پیوندهای مولکولی موجود در سطح بافت بدون سوزاندن یا برش کافی است. لیزرهای اگزایمر به جای سوزاندن، لایه‌های ریز را از طریق فرسایش کنترل شده بر روی سطوح بافت جدا می‌کنند. این ویژگی باعث می‌شود که در از بین بردن لایه‌های ریز بافت بدون ایجاد اختلال در لایه‌های عمیق و سایر اندام‌ها بسیار موثر واقع شود.

  • کاربردهای علمی

لیزرهای اگزایمر برای اهداف مختلف علمی و تجربی استفاده می‌شوند. طول موج کوتاه، شار الکتریکی زیاد و خواص پرتو غیر پیوسته این لیزرها برای فرسایش چندین ماده در سیستم‌های رسوب لیزری پالسی استفاده می‌شود. (یک تکنیک انباشت بخار فیزیکی می‌باشد که یک تیغه لیزری و پالسی با قدرت زیاد در درون اتاق خلاء روی ماده‌ای که رسوب کرده است، متمرکز می‌گردد)

  • فوتولیتوگرافی یا Photolithography

لیزرهای اگزایمر نقش مهمی در ساخت تراشه‌‌های میکروالکترونیکی (یعنی مدارهای مجتمع نیمه رسانا) با استفاده از دستگاه‌های فوتولیتوگرافی ایفا می‌کنند. در حال حاضر، نور فرابنفش عمیق (DUV) از لیزرهای اگزایمر KrF و ArF برای کوچک کردن اندازه ترانزیستورها تا 7 نانومتر استفاده می‌شود. لیتوگرافی اگزایمر کمک زیادی در زمینه دستگاه‌های نیمه هادی کرده است.

انواع عمل لیزر چشم

3 نوع اصلی جراحی لیزر چشم وجود دارد: LASIK ، SMILE و PRK.

  • LASIK : این جراحی با 2 لیزر انجام می‌شود، یکی برای باز کردن یک فلپ نازک در سطح قرنیه و دیگری برای تغییر شکل قرنیه زیرین. سپس فلپ محافظ دوباره صاف می‌شود و بدون بخیه در جای خود باقی می‌ماند.
  • SMILE : جراح قرنیه را از طریق یک سوراخ کوچک و بدون برداشتن لایه تغییر شکل می‌دهد.
  • لیزر سطحی (PRK، LASEK و TransPRK): دستگاه لیزر اگزایمر پوست شفاف پوشاننده قرنیه را برمی دارد تا جراح بتواند قرنیه را با لیزر تغییر شکل دهد. سپس پوست به طور طبیعی رشد می‌کند.

لیزیک اگزایمر

هر 3 نوع جراحی لیزر چشم نتایج مشابهی دارند. جراح در مورد گزینه‌های مختلف با بیمار صحبت می‌کند و به بیمار کمک می‌کند تا در مورد مفیدترین گزینه برای خود تصمیم بگیرد.

جراحی عیوب انکساری چشم

استفاده از لیزر در جراحی انکساری یک داستان موفقیت آمیز است که تقریباً به سه دهه قبل باز می‌گردد. همچنین ارتباط تنگاتنگی با لیزر اگزایمر دارد و در شکل دادن به تحولات در این زمینه نقش تعیین کننده‌ای داشته است. این لیزر ها سابقه طولانی و ثابت شده ای به عنوان راه حل های کارآمد و موثر برای تصحیح بینایی برای نزدیک بینی و دوربینی دارند.

لیزر اگزایمر از اشعه ماوراء بنفش (UV) با طول موج کوتاه استفاده می‌کند تا یک پرتو سرد و غیر حرارتی را ساطع کند. تصحیح بینایی با این نوع لیزر اغلب به عنوان فرسایش سرد شناخته می‌شود. به عنوان یک ابزار جراحی، استفاده دقیق از پالس‌های کوتاه و پر انرژی را برای تغییر شکل قرنیه و در عین حال جلوگیری از آسیب جانبی به بافت اطراف ممکن می‌سازد.

دستگاه لیزر اگزایمر برای درمان پسوریازیس و سایر بیماری های پوستی

لیزر اگزایمر 308 نانومتری یک دستگاه پرکاربرد در زمینه پوست است. در بسیاری از بیماری‌ها از جمله پسوریازیس (Psoriasis)، ویتیلیگو (Vitiligo)، اختلال رنگدانه‌های پوست یا هایپوپیگمانتاسیون (Hypopigmentation)، آلوپسی آره آتا (Alopecia Areata)، درماتیت آتوپیک (Atopicdermatitis) و بیماری‌های پوستی مانند لنفوم سلول T پوستی کاربرد دارد.

دستگاه لیزر اگزایمر یک روش درمانی عالی برای بیماران با انواع مشکلاتی پوستی است و نشان داده شده است که یک درمان مؤثر با عوارض جانبی کم یا بدون عوارض محسوب می‌گردد. تنها عارضه جانبی بعد از اعمال لیزر اگزایمر مشاهده جزئی التهاب و قرمزی بر روی پوست خواهد بود. البته این عوارض طبیعی هستند و در عرض چند ساعت به طور کامل بهبود می‌یابد. بیماران می‌توانند بلافاصله بعد از جلسه درمانی، به انجام فعالیت‌های روزانه خود بپزدازند.

مکانیسم اثر لیزر اگزایمر، شبیه به عملکرد نور UVB، باعث القای آپوپتوز (یک روند فیزیولوژیک مرگ سلول است) در کراتینوسیت‌ها (Keratinocyte) و لنفوسیت‌های T می‌شود. جذب طول موج 308 نانومتر باعث شکستگی DNA، تنظیم مثبت ژن p53 سرکوبگر تومور و کاهش متعاقب آن پروتوآنکوژن Bcl-2 می‌شود که منجر به توقف چرخه سلولی در کراتینوسیت‌ها و لنفوسیت‌های T می‌شود.

روش های درمانی و نکات ایمنی دستگاه

دستگاه لیزر اگزایمر که در سال 1970 اختراع شد، اهداف پزشکی بسیاری را انجام می‌دهد و به عنوان یک راه حل لیزر UV در صنعت پزشکی شناخته شده است.

لیزر های اگزایمر امروزه در طیف وسیعی از کاربردهای پزشکی، از جمله درمان پسوریازیس (Psoriasis)، جراحی لیزیک چشم و بسیاری از درمان های چشم پزشکی انکساری استفاده می‌شوند.

تمامی مراکز مراقبت‌های بهداشتی باید اقدامات ایمنی لیزر را هنگام کار در اطراف سیستم‌های لیزری کلاس 3B و کلاس 4 با توان بالا اعمال کنند.

عینک ایمنی لیزر اگزایمر به محافظت از چشمان شما در برابر تشعشعات مضر لیزر در حین عمل لیزر اگزایمر کمک می‌کند. لیزرهای ماوراء بنفش می‌توانند آسیب‌های شدید چشمی مانند سوختگی قرنیه، فوتوکراتیت (photokeratitis) و آب مروارید (cataracte) به چشم وارد کنند.

لیزر های اگزایمر نه تنها اثرات مضر بالقوه ای برای چشم‌ها دارند، بلکه می‌توانند برای پوست شما نیز مضر واقع شوند. استفاده از مانتوهای آستین بلند و دستکش هنگام کار با دستگاه حتما توصیه می‌شود.

لیزر اگزایمر کاربردهای بسیار فراوانی در زمینه پزشکی دارد. این دستگاه راه‌های درمانی متفاوتی را شامل می‌گردد. پرسنل پزشکی در تمام مراکز مراقبت‌های بهداشتی باید هنگام کار با لیزرهای پر قدرت اقدامات احتیاطی را اعمال نمایند.

خرید دستگاه لیزر اگزایمر

دستگاه لیزر اکسی پلکس این توانایی را دارد که بر اساس خواسته جراح با فرکانس های مختلف طراحی و ساخته می‌شود. انواع دستگاه‌های لیزر اگزایمر می توانند نزدیک بینی تا ۱۴- ، دوربینی تا ۶+ و آستیگماتیسم از ۶- تا ۶+ را با سرعت و کیفیت بسیار بالا بهبود بخشند.

جهت خرید انواع دستگاه‌های تشخیصی دقیق در کنار دستگاه لیزر اگزایمر، می توانید با مشاورین و کارشناسان شرکت سینا طب تماس حاصل فرمایید و مناسب‌ترین و رایج‌ترین دستگاه‌ها را جهت استفاده در بیمارستان‌ها، مطب‌ها و . . . تهیه نمایید. برای انتخاب دستگاه لیزر اگزایمر با کیفیت و قیمت مناسب نیز از متخصصان شرکت سینا طب کمک و راهنمایی بخواهید.

قیمت دستگاه لیزر اگزایمر

در صورت تمایل به خرید دستگاه لیزر اگزایمر و دریافت راهنمایی‌های بیشتر می‌توانید همین حالا با مشاورین ما تماس بگیرید. شرکت سینا طب با داشتن تجربه فراوان در زمینه فروش انواع لوازم و تجهیزات پزشکی شما را در داشتن خریدی مطمئن همراهی خواهد کرد. برای اطلاع از قیمت دستگاه لیزر اگزایمر و خرید آن با شماره‌هایی که در انتهای صفحه وجود دارند، مراجعه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 38 میانگین: 4.7]