تهران، خیابان ولیعصر، پایین‌تر از سه راه جمهوری، کوچه سخنور، ساختمان شماره 117، طبقه 5

021-66709528

ماشین بیهوشی – قیمت ماشین بیهوشی، معرفی دستگاه بیهوشی اتاق عمل، جراحی

ماشین (دستگاه) بیهوشی

بررسی انواع، اجزاء و کاربردهای ماشین بیهوشی (Anaesthetic machine)

ماشین بیهوشی یا دستگاه بیهوشی یکی از تجهیزات بسیار مهم در فرآیندهای پزشکی است که در اتاق عمل استفاده می‌شود تا سیستم تنفس بیمار را در حین بیهوشی کنترل کند. این دستگاه از طریق تزریق اکسیژن و گازهای بیهوشی به بیمار، او را بیهوش می‌کند و در عین حال دی اکسید کربن اضافی را از ریه‌های بیمار خارج می‌کند. استفاده از دستگاه بیهوشی در جراحی‌ها به منظور راحتی و ایمنی بیمار و ایجاد شرایط مناسب برای انجام عمل، بسیار حائز اهمیت است.

این دستگاه‌ها معمولاً شامل یک مخزن اکسیژن، مخزن گاز بیهوشی، سیستم تنفس مصنوعی، سنسورهای مانیتورینگ و کنترل‌های الکترونیکی هستند. هدف اصلی این دستگاه‌ها حفظ تنفس مناسب و ارتباط مناسب بین بیمار و دستگاه تنفس مصنوعی است تا بتوان به طور امن و کارآمد عمل جراحی را انجام داد. دستگاه بیهوشی به عنوان یک وسیله حیاتی نقش بسیار مهمی در اتاق‌های جراحی دارد و نگهداری و عملکرد صحیح آن برای اطمینان از سلامت و ایمنی بیماران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

اجزای ماشین بیهوشی

دستگاه بیهوشی یک ابزار حیاتی در عملیات جراحی و مراقبت از بیماران است. این تجهیزات از چندین قسمت و اجزای مختلف تشکیل شده‌اند که هر کدام نقش مهمی در عملکرد کلی دستگاه دارند. فلومتر در این تجهیزات وسیله‌ای است که جریان گازها را اندازه گیری می‌کند. این وسیله به صورت یک لوله شیشه‌ای به حالت عمودی در کنار دستگاه قرار دارد. جریان گاز از انتهای لوله وارد شیشه می‌شود و یک توپ شناور را به بالا هدایت می‌کند. روی شیشه اعدادی به واحد CC/min یا L/min وجود دارند که نشان دهنده جریان گاز است. اصلی‌ترین اجزای این تجهیزات عبارتند از:

 • مخزن اکسیژن

این مخزن حاوی اکسیژن فشرده است که برای تأمین نیازهای تنفسی بیمار استفاده می‌شود.

 • مخزن گاز بیهوشی

این مخزن حاوی گازهای بیهوشی مانند ایزوفلوران (به انگلیسی: Isoflurane)، سووفلوران (به انگلیسی: Sevoflurane) و دی اکسید نیتروژن (با فرمول شیمیایی NO2) است که برای ایجاد و حفظ حالت بیهوشی برای بیمار استفاده می‌شود.

اجزای ماشین بیهوشی

 • تجهیزات تزریقی

این تجهیزات شامل وسایلی مانند سوزن‌ها، کاترها و پمپ‌های تزریق دارو و تبخیر کننده می‌شوند که برای اعمال دقیق داروهای بیهوشی و سایر داروها به بیمار استفاده می‌شوند.

 • دستگاه‌های اندازه گیری

دستگاه‌های اندازه گیری شامل مانیتور قلب، فشارسنج، پالس اکسیمتر (دستگاه اندازه گیری اکسیژن خون) و دماسنج هستند که برای نظارت و اندازه گیری عملکرد بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • سیستم تنفس مصنوعی

این سیستم شامل دستگاه ونتیلاتور یا دستگاه تنفس مصنوعی، لوله‌ها و ماسک‌های تنفسی است که برای انتقال گازهای تنفسی، حفظ تنفس بیمار و ارائه اکسیژن لازم استفاده می‌شود.

سیستم تنفس مصنوعی دستگاه بیهوشی

 • سنسورها

دستگاه بیهوشی شامل سنسورهای مختلف مانند سنسور اکسیژن، سنسور دی اکسید کربن و سنسور فشار است که برای مانیتورینگ و کنترل پارامترهای تنفسی بیمار استفاده می‌شود.

 • کنترل‌های الکترونیکی

ماشین‌های بیهوشی شامل یک سری کنترل‌های الکترونیکی هستند که برای تنظیم و کنترل جریان گازها، فشار و دمای گازها استفاده می‌شوند.

 • صفحه نمایش

برخی از دستگاه‌های بیهوشی دارای صفحه نمایش هستند که اطلاعات مربوط به پارامترهای تنفسی بیمار را نمایش می‌دهند.

صفحه نمایش ماشین بیهوشی

 • سایر قطعات جانبی

قطعات جانبی این تجهیزات شامل لوله‌ها، اتصالات و سوپاپ‌ها هستند که برای اتصال اجزای مختلف دستگاه به یکدیگر و همچنین اتصال آنها به بدن بیمار استفاده می‌شوند.

عملکرد ماشین بیهوشی

استفاده از گازهای بیهوشی برای ایجاد بیهوشی، تسکین درد و فراموشی از رویدادهای جراحی امری بسیار حیاتی است. گازهای مورد استفاده در بیهوشی شامل اکسیژن و نیتروس اکسید می‌شوند. این گازها از منبع مرکزی به دستگاه‌های بیهوشی منتقل می‌شوند. فلومتر دستگاه جریان‌های نسبی این گازها را اندازه گیری می‌کند. بنابراین ضروری است که این گازها دارای یک فشار نسبی باشند تا فلومتر دستگاه به درستی اندازه گیری را انجام دهد.

دستگاه بیهوشی اتاق عمل

در فرآیند ترکیب داروهای بیهوشی، معمولاً داروها از منبعی تحت فشار عبور می‌کنند، به تبخیر کننده منتقل می‌شوند و سپس به شکل بخار به خروجی دستگاه می‌رسند تا بیمار بتواند آنها را استنشاق کند. ترکیب داروهای بیهوشی مرحله بسیار حساسی است و باید بر اساس مواردی از جمله وضعیت بیمار، نوع عمل جراحی و وزن بیمار تنظیم گردد. این تنظیمات می‌تواند تحت نظر پزشک و تیم بیهوشی صورت گیرد تا به طور دقیق از داروهای بیهوشی مناسب برای هر بیمار استفاده شود.

اصول فیزیکی دستگاه (ماشین) بیهوشی

دستگاه (ماشین) بیهوشی یک دستگاه پزشکی است که برای فراهم کردن بیهوشی به بیماران در طول عمل جراحی یا سایر فرآیندهای پزشکی استفاده می‌شود. این تجهیزات مستلزم رعایت اصول فیزیکی خاصی هستند تا وضعیت بیماران را در طول فرآیند بیهوشی به خوبی حفظ کنند و امکان انجام جراحی‌های مختلف را فراهم سازند. اصول فیزیکی مهمی که در عملکرد دستگاه (ماشین) بیهوشی نقش دارند عبارتند از:

 • تهویه مصنوعی و تعویض گاز

یکی از اصول فیزیکی دستگاه (ماشین) بیهوشی، تأمین تهویه مصنوعی برای بیماران است. این ویژگی شامل ایجاد فشار و جریان گازهای بیهوشی نظیر اکسیژن و نیتروس اکسید می‌شود که بیمارانی که تحت بیهوشی قرار می‌گیرند، از طریق تنفس برای آنها تأمین می‌شود.

 • تامین نیروی مکانیکی

دستگاه‌های بیهوشی برای ایجاد شرایط بیهوشی بیماران باید از نیروی مکانیکی استفاده کنند. این نیروها ممکن است از طریق سیستم‌های هوا، گازها، سیالات یا تکنولوژی‌های الکترونیکی تامین شوند.

 • کنترل دقیق

دستگاه‌های بیهوشی برای کنترل دقیق مقدار و نوع بیهوشی که به بیمار تزریق می‌شود، از سیستم‌های کنترل پیشرفته‌ای استفاده می‌کنند. این سیستم‌ها معمولاً شامل سنسورها، ترانسمیترها (Transmitter) و کنترلرهای الکترونیکی هستند.

اصول ماشین بیهوشی اتاق عمل

 • اندازه گیری پارامترها

دستگاه (ماشین) بیهوشی برای اندازه گیری پارامترهای مختلفی مانند فشار خون، ضربان قلب و تنفس از سنسورهایی مخصوصی استفاده می‌کند. این اطلاعات به کنترلر دستگاه منتقل می‌شوند تا بیهوشی بیمار به طور دقیق کنترل شود.

 • مانیتورینگ عصبی حین عمل

هنگام استفاده از دستگاه (ماشین) بیهوشی، نظارت بر وضعیت‌های عصبی و حیاتی بیماران از جمله عملکردهای عصبی فیزیولوژیکی سیستم عصبی مرکزی و محیطی بیمار، فشار خون، نبض، سطح اکسیژن خون از اهمیت بالایی برخوردار هستند. برای این منظور باید از سنسورها، دستگاه نورومانیتورینگ و دستگاه نوار قلب یا دستگاه ای سی جی (ECG) استفاده کرد.

مانیتورینگ عصبی ماشین بیهوشی

نقش تنظیم کننده‌های فشار در ماشین بیهوشی

تنظیم کننده‌های فشار در ماشین بیهوشی نقش مهمی در حفظ و کنترل فشار هوای مورد نیاز برای بیهوشی بیمار در طول عمل جراحی یا فرآیندهای دیگر دارند. این تنظیم کننده‌ها معمولاً شامل و فلومترها، سوئیچ‌ها، ولوهای کنترل فشار و سنسورهای مختلفی هستند که به کمک آنها می‌توان فشار هوا را در محدوده مطلوب نگه داشت. سیستم فشار در دستگاه بیهوشی به دو صورت فشار مثبت و منفی تنظیم می‌شود. فشار مثبت به منظور تأمین مقدار مناسب اکسیژن و داروهای بیهوشی به بیماران استفاده می‌شود.

تنظیم کننده‌های فشار در دستگاه بیهوشی به پزشکان این امکان را می‌دهند که فشار مناسب را برای تزریق گازهای بیهوشی به بیماران در حین عمل تنظیم کنند. در نظر داشته باشید که تنظیم صحیح فشار ماشین بیهوشی اهمیت فراوانی دارد؛ زیرا فشار نامناسب می‌تواند عوارض جدی برای بیمار ایجاد کند. این تنظیمات باید توسط پزشکان، کادر متخصص و با استفاده از تجهیزات مناسب انجام شوند.

نقش تنظیم کننده‌های فشار در دستگاه بیهوشی

علاوه بر این تنظیم کننده‌های فشار در این تجهیزات قادر به نظارت و کنترل فشار خروجی گازهای بیهوشی مانند اکسیژن، نیتروژن و داروهای بیهوشی هستند. این قابلیت به پزشکان این امکان را می‌دهند که مقدار و فشار مناسب را برای حفظ وضعیت بیهوشی بیماران تعیین کرده و آن را تنظیم کنند. به طور کلی تنظیم کننده‌های فشار در دستگاه بیهوشی نقش بسیار مهمی در حفظ وضعیت بیهوشی بیماران ایفا می‌کنند و به پزشکان این امکان را می‌دهند که به صورت دقیق فشار و تنظیمات لازم را برای هر بیمار تعیین و نظارت کنند.

دستگاه (ماشین) بیهوشی اتاق عمل

دستگاه (ماشین) بیهوشی اتاق عمل یکی از تجهیزات پزشکی است که برای ایجاد و حفظ وضعیت بیهوشی در طول عمل جراحی یا فرآیندهای دیگری که نیاز به بیهوشی دارند، استفاده می‌شود. این تجهیزات شامل یک سری پارامترهای فیزیولوژیکی مانند فشار خون، ضربان قلب و سطح اکسیژن خون هستند که به منظور نظارت بر وضعیت بیمار در طول عمل استفاده می‌شوند. با استفاده از دستگاه (ماشین) بیهوشی اتاق عمل و دستگاه ساکشن، بیماران می‌توانند به حالت بیهوشی فرو روند و به طور ایمن و کنترل شده تحت عمل جراحی قرار بگیرند.

دستگاه (ماشین) بیهوشی اتاق عمل چیست

دستگاه (ماشین) بیهوشی اتاق عمل نقش بسیار مهمی در حفظ وضعیت بیهوشی بیماران دارد. این دستگاه‌ها قادرند تا مقدار مناسب و دقیقی از گازهای بیهوشی مانند اکسیژن، نیتروژن و داروهای بیهوشی را به بیماران تزریق کنند تا آنها در حالت بیهوشی مناسب قرار بگیرند. با استفاده از دستگاه بیهوشی پزشکان و پرستاران می‌توانند وضعیت بیماران را به طور مداوم نظارت کرده و در صورت نیاز به تنظیمات لازم برای حفظ وضعیت بیهوشی بیماران اقدام کنند. به همین دلیل دستگاه (ماشین) بیهوشی اتاق عمل به عنوان یک ابزار حیاتی در فرآیندهای پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سیستم فشار دستگاه (ماشین) بیهوشی اتاق عمل

سیستم فشار دستگاه بیهوشی اتاق عمل وظیفه بسیار مهمی در جراحی‌ها و فرآیندهای بیهوشی دارد. این سیستم شامل یک منبع فشار (مانند گازها، هوا یا اکسیژن)، دستگاه کنترل فشار، لوله‌ها، کانکتورها (به انگلیسی: Connector) و سایر تجهیزات مرتبط می‌شود که برای ارسال و تأمین فشار به دستگاه‌های بیهوشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهم‌ترین وظایف سیستم فشار دستگاه بیهوشی اتاق عمل عبارتند از:

 • تأمین و کنترل فشار مناسب برای ماشین بیهوشی
 • حفظ و کنترل فشار مناسب برای ارسال گازهای بیهوشی به بیمار
 • اطمینان از تأمین اکسیژن به بیمار در طول عمل جراحی
 • امکان کنترل دقیق فشار و دما در حین عمل

سیستم فشار دستگاه بیهوشی

لوله‌های جریان دستگاه (ماشین) بیهوشی اتاق عمل

لوله‌های جریان ماشین بیهوشی از اجزای اساسی برای اجرای موثر فرآیند بیهوشی در بخش عملیاتی مراکز بهداشتی و درمانی مانند بخش جراحی یا اتاق عمل هستند. این لوله‌ها برای انتقال گازهای آنستزی مانند اکسیژن، نیتروژن و گازهای دیگر و مواد فرار بیهوشی به بیمار استفاده می‌شوند. وظیفه اصلی این لوله‌ها ایجاد یک محیط بیهوشی امن و مطمئن برای بیماران است. همچنین اطمینان از انتقال دقیق و موثر گازهای بیهوشی و کنترل دقیق غلظت آنها در جریان خون بیماران نیز از دیگر وظایف این لوله‌ها است.

لوله‌های جریان ماشین بیهوشی

لوله‌های جریان ماشین بیهوشی معمولاً از جنس پلاستیکی یا لاتکس تولید شده و به طور مستقیم از دستگاه تأمین کننده گاز بیهوشی، به ماسک تنفس بیمار متصل می‌شوند. این لوله‌ها برای اطمینان از رسیدن گازهای بیهوشی به صورت صحیح و در دما و فشار مناسب به بیمار، بسیار حساس هستند. لوله‌های جریان گازهای بیهوشی باید با دقت بالا نصب و نگهداری شوند تا از ایجاد مشکلات جدی مانند اختلال در آب و هوای تنفسی بیمار جلوگیری کنند. از جمله ویژگی‌های حیاتی این سیستم می‌توان به ایجاد مجراهای مطمئن و بدون نشتی، ایجاد فشار و جریان مناسب گازهای بیهوشی اشاره کرد.

ماشین بیهوشی بیمارستانی

ماشین بیهوشی بیمارستانی یک دستگاه پزشکی است که به کنترل و مدیریت بیهوشی بیماران در طول جراحی یا روند درمانی کمک می‌کند. این دستگاه‌ها معمولاً شامل ترکیبی از سیستم‌های تهویه مصنوعی و کنترل دقیق برای تأمین مقادیر مناسب گازهای بیهوشی و اکسیژن به بیماران، همچنین دارای طیف گسترده‌ای از سنسورها برای نظارت و کنترل خودکار و یا دستی بر روی عمق بیهوشی، مانیتورینگ علائم حیاتی بیمار و سایر پارامترهای حیاتی هستند. ماشین بیهوشی بیمارستانی قادر است داروهای بیهوشی را به صورت دقیق و ایمن تزریق کند و عملکرد تنفس بیمار را توسط دستگاه اکسیژن ساز کنترل کند.

ماشین بیهوشی بیمارستانی

هدف اصلی استفاده از ماشین بیهوشی بیمارستانی ایجاد شرایطی است که بیماران بدون درک درد و بی تحرکی، به طور موثر در طی عمل‌های جراحی، فرآیندهای تشخیصی و درمانی و حمل و نقل بیماران (مانند انتقال از بخش مراقبت‌های اورژانسی به بخش جراحی) تحت درمان قرار گیرند. با این وجود لازم به ذکر است که استفاده از ماشین بیهوشی بیمارستانی فقط توسط پزشکان متخصص و با دقت و تجربه صورت می‌گیرد. از مهم‌ترین ویژگی‌های حیاتی ماشین بیهوشی بیمارستانی می‌توان به کارایی بالا، ایمنی، دقت در تنظیمات بیهوشی و امکانات مراقبتی پیشرفته اشاره کرد.

ماشین بیهوشی دامپزشکی

ماشین بیهوشی دامپزشکی یک دستگاه مهم در حوزه دامپزشکی است که برای مدیریت بیهوشی و حفظ حالت بیهوشی در حین روند جراحی یا فعالیت‌های درمانی بر روی حیوانات مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماشین با استفاده از داروهای خاص، حیوانات را به طور موقت بیهوش می‌کند تا امکان انجام عملیات دقیق و بدون درد فراهم شود. استفاده از ماشین بیهوشی دامپزشکی به دامپزشکان کمک می‌کند تا عملیات‌های پیچیده و طولانی را بر روی حیوانات انجام دهند و در عین حال به آنها صدمه نرسانند. همچنین این ماشین‌ها در تشخیص و درمان برخی بیماری‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ماشین بیهوشی دامپزشکی

ماشین بیهوشی دامپزشکی معمولاً شامل سیستم‌های تزریق دقیق مواد بیهوشی و اکسیژن، مانیتورهای نظارتی برای پارامترهای حیاتی حیوانات و سیستم‌های تهویه مناسب برای حفظ حالت بیهوشی به طور اطمینان بخش است. از این تجهیزات برای انجام عمل‌های جراحی، تشخیصی، درمانی و سایر امور مرتبط با دامپزشکی استفاده می‌شود. ماشین‌های بیهوشی دامپزشکی باعث می‌شوند که روند جراحی یا درمان حیوانات، به صورت ایمن‌تر و کارآمدتر انجام شود. همچنین این دستگاه‌ها می‌توانند به دامپزشکان کمک کنند تا پس از جراحی یا فرآیندهای درمانی، حیوانات را برای بازیابی به حالت بیهوشی قرار دهند.

خرید ماشین بیهوشی

هنگام خرید ماشین بیهوشی باید به چند نکته مهم توجه کرد. مهم‌ترین نکته در خرید ماشین بیهوشی، کیفیت و ایمنی آن است. اطمینان حاصل کنید که دستگاه دارای استانداردها و گواهینامه‌های لازم از سازمان‌های مربوطه است. همچنین بررسی کنید که دستگاه دارای ویژگی‌های فنی مطلوب برای نیازهای پزشکی یا دامپزشکی از قبیل دقت در تنظیمات بیهوشی، نظارت بر پارامترهای حیاتی و سیستم‌های ایمنی است. سایر نکات مهم هنگام خرید ماشین بیهوشی عبارتند از:

 • کیفیت و قدرت بیهوشی

کیفیت و قدرت دستگاه بیهوشی از اهمیت بالایی برخوردار است. بررسی نوع و قدرت جریان الکتریکی، سرعت و قدرت چرخش دستگاه و وضوح تصویر از جمله ویژگی‌های و قدرت دستگاه بیهوشی محسوب می‌شود.

 • قابلیت‌های نظارت و کنترل

هنگام خرید توجه داشته باشید که دستگاه دارای امکانات نظارتی و کنترل دقیق بر پارامترهای حیاتی و تنظیمات بیهوشی است.

نظارت و کنترل بر دستگاه بیهوشی

 • کاربری آسان

ماشین بیهوشی باید کاربری ساده و آسانی داشته باشد. این تجهیزات قابلیت تنظیم و کنترل آسان پارامترهای مختلف بیهوشی، صفحه نمایش دیجیتال و دستگیره‌های راحت برای نگهداری و حمل و نقل هستند.

 • ایمنی

ماشین بیهوشی دارای ویژگی‌های ایمنی است. هنگام خرید به وجود سیستم‌های حفاظتی مانند سیستم قفل، سیستم خاموشی خودکار در صورت بروز خطا و سایر ویژگی‌های ایمنی توجه کنید.

 • قابلیت ارتقاء دستگاه

دستگاه بیهوشی باید قابلیت توسعه و ارتقاء داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که می‌توانید قطعات جانبی مورد نیاز را به راحتی تهیه کنید و دستگاه قابلیت اضافه کردن و به‌روزرسانی نرم افزارها را دارد.

 • قیمت ماشین بیهوشی

قیمت ماشین بیهوشی یکی از عوامل مهم در خرید این تجهیزات است. قبل از خرید دستگاه انتخابی خود، قیمت آن را با دیگر برندها و مدل‌ها مقایسه کنید تا بهترین گزینه را انتخاب کنید. همچنین قیمت دستگاه را بر اساس کیفیت و قابلیت‌های آن مورد بررسی قرار دهید.

فاکتورهای موثر بر قیمت ماشین بیهوشی

قیمت ماشین بیهوشی تحت تأثیر چند فاکتور اساسی قرار می‌گیرد. وجود ویژگی‌ها و امکانات پیشرفته‌ای مانند نظارت بر پارامترهای حیاتی، سیستم‌های کنترلی دقیق بیهوشی، قابلیت‌های اتوماسیون، سیستم‌های ایمنی پیشرفته و امکانات مانیتورینگ می‌توانند به افزایش قیمت ماشین بیهوشی منجر شوند. همچنین نوع ماشین بیهوشی می‌تواند بر قیمت آن تأثیر بگذارد. ماشین‌های بیهوشی با تکنولوژی‌ها و ویژگی‌های متفاوت ممکن است قیمت‌های مختلفی داشته باشند. سایر فاکتورهای موثر بر قیمت ماشین بیهوشی عبارتند از:

 • کیفیت ساخت

ماشین‌های بیهوشی تولید شده با استفاده از مواد با کیفیت و فناوری‌های پیشرفته معمولاً قیمت‌های بالاتری دارند. کیفیت ساخت و اجزای استفاده شده در دستگاه، می‌تواند تأثیر زیادی بر قیمت نهایی داشته باشد.

خرید ماشین بیهوشی

 • نوع استفاده و کاربری

ماشین‌های بیهوشی که برای استفاده در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی طراحی و تولید می‌شوند، به دلیل نیاز به تجهیزات ویژه معمولاً قیمت بالاتری دارند.

 • برند دستگاه بیهوشی

دستگاه‌های بیهوشی تولید شده توسط برندهای معتبر و شرکت‌های تخصصی معمولاً قیمت‌های بالاتری دارند؛ زیرا این شرکت‌ها به عنوان نماد کیفیت و اعتبار شناخته می‌شوند.

 • اندازه و نوع دستگاه

ماشین‌های بیهوشی دارای طرح‌های و ابعاد متنوعی هستند و این موارد می‌توانند به طور مستقیم بر قیمت آنها تأثیر بگذارند. به طور کلی دستگاه‌های بزرگتر و با ویژگی‌های پیچیده‌تر معمولاً قیمت‌های بالاتری دارند.

عوامل موثر بر قیمت ماشین بیهوشی

 • قابلیت‌ها و امکانات

وجود قابلیت‌ها و امکانات ویژه‌ای مانند صفحه نمایش لمسی و سیستم فیلتراسیون هوا می‌تواند به افزایش قیمت ماشین بیهوشی منجر شود.

 • هزینه‌های تحقیق و توسعه

دستگاه‌هایی که دارای فناوری‌های نوآورانه و پیشرفته‌ای هستند، به دلیل هزینه‌های تحقیق و توسعه بیشتر، با قیمت بالاتری عرضه می‌شوند.

 • میزان تقاضا و عرضه

نسبت تقاضا و عرضه نیز ممکن است بر قیمت ماشین بیهوشی تأثیرگذار باشد. در صورت کمبود یا افزایش تقاضا، قیمت این تجهیزات ممکن است تغییر کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 4.8]