تهران، خیابان ولیعصر، پایین‌تر از سه راه جمهوری، کوچه سخنور، ساختمان شماره 117، طبقه 5

021-66709528

ویلچر | قیمت ویلچر 1402 | تاشو، برقی، دستی، مسافرتی، ارتوپدی

ویلچر برقی و دستی

ویلچر چیست؟

ویلچر (wheelchair) وسیله‌ای است که برای حمل و نقل بیماران، مجروحان، افراد مسن و ناتوان یا افرادی که از محدودیت حرکتی رنج می‌برند، استفاده می‌گردد. این صندلی‌ها به افراد کمک می‌کند از مکانی به مکان دیگر به آسانی حرکت کنند. ویلچر‌ها دارای مدل‌های بسیار متنوعی هستند. ویلچر یکی از متداول‌ترین وسایل کمکی برای ارتقای تحرک و افزایش کیفیت زندگی برای افرادی است که در راه رفتن مشکل دارند. حرکت با این وسایل فرصت‌هایی را برای کاربران فراهم می‌کنند تا به امور روزمره خود رسیدگی کنند.

ویلچر مناسب علاوه بر ایجاد تحرک، با کمک به کاهش مشکلات رایج مانند زخم بستر، پیشرفت ناهنجاری‌ها و بهبود تنفس و هضم، سلامت جسمی و کیفیت زندگی کاربران را نیز تامین می‌کند. برای اطمینان از تحرک مؤثر، کاربران به ویلچری نیاز دارند که به درستی برای آنها مناسب باشد و نیاز‌های خاص آنها را برآورده کند. بسیاری از مردم جهان دارای معلولیت جسمی و حرکتی هستند و نیاز به انواع ویلچر دارند.

ویلچر مناسب

ویلچر زمانی مناسب است که نیازها و شرایط محیطی فرد را برآورده کند و بر اساس اصول بیومکانیکی باید متناسب با وضعیت کاربر باشد. همچنین باید ایمن و بادوام باشد. صندلی چرخدار مناسب می‌تواند به گشودن دنیای جدیدی برای کاربر کمک کند. ویلچر کاربر را قادر می‌سازد تا در در همه فعالیت‌های اجتماعی، ورزشی و تفریحی مشارکت داشته باشد. شرکت در این فعالیت‌ها منجر به افزایش استقلال و سلامت کاربران می‌گردد. همچنین نقش موثری در بهبود کیفیت زندگی آنها دارد.

ویژگی‌های اصلی ویلچر

ویلچرها معمولاً از چهار چرخ تشکیل شده‌اند. دو چرخ بزرگ در عقب، که برای به حرکت درآوردن ویلچر استفاده می‌شود و دو چرخ کوچک در جلو، که می‌چرخند و مسیر حرکت را تعویض می‌کنند. چرخ‌های عقب بیشتر وزن فرد را تحمل می‌کنند و نیروی اصلی رانش را فراهم می‌کنند. ویلچرها به طور کلی به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند: دستی و برقی. ویلچر نوع دستی توسط نیروی انسانی به حرکت در می‌آید و ویلچر برقی توسط یک منبع انرژی الکتریکی (معمولاً باتری و موتور الکتریکی) به حرکت در می‌آید. افرادی که قدرت و استقامت لازم برای به حرکت درآوردن مستقل ویلچر را دارند، معمولاً از صندلی‌های چرخدار دستی استفاده می‌کنند. 

انواع ویلچر

ویلچرهای دستی را می‌توان بر اساس کاربرد و طراحی‌های متنوع به دسته‌های متعددی تقسیم بندی کرد. اصلی‌ترین ویژگی‌هایی که صندلی‌های چرخدار دستی را از یک دیگر متمایز می‌کنند، طراحی نوع قاب‌ها و سبک و مدل صندلی است. یکی دیگر از ویژگی‌هایی که ویلچرها را از یکدیگر متمایز می‌کند، نوع متریال استفاده شده در ساخت آنهاست. ویلچرهای مدرن عمدتاً از استیل، آلومینیوم و تیتانیوم ساخته می‌شوند. ویلچرهایی که دارای مکانیزم‌های تاشو هستند، معمولاً از استیل ساخته می‌شوند. برای ساخت ویلچرهای فوق سبک و سایر ویلچرهای سبک وزن از آلومینیوم استفاده می‌گردد.

انواع ویلچر

انواع مختلفی از صندلی‌های چرخدار وجود دارند که شامل: ساده تاشو، دستی، برقی، ویلچر باریاتریک، ارتوپدی، نیمه ارتوپدی، ارگونومیک، اسپرت، سی پی cp، کودکان، ورزشی، نوع ایستاده، نوع پله رو، مخصوص ساحل، ویلچر مخصوص حمام و توالت است.

آشنایی بیشتر با انواع مختلف این تجهیزات

در دنیای ویلچرها، بحث داغی وجود دارد که کدام یک از انواع صندلی‌های چرخدار بهتر است؟  تمامی این تجهیزات برای یک هدف اساسی طراحی و ساخته شده‌اند و آن هم راحتی و آسایش بیشتر برای افراد مسن، ناتوان یا افرادی که مشکلات ناتوانی یا کم توانی حرکتی دارند، است.

ویلچرهای دستی

ساده‌ترین و رایج‌ترین نوع ویلچرها محسوب می‌شوند. آنها اغلب در بیمارستان‌ها و خانه‌های سالمندان دیده می‌شوند و برای اکثر مردم مقرون به صرفه‌ترین انتخاب هستند. با توجه به این که بسیاری از افراد مسن فاقد قدرت بالاتنه برای حرکت خود هستند و به یک دستیار نیاز دارند تا آنها را به جایی که می‌خواهند برساند، بنابراین با استفاده از یک ویلچر متناسب با شرایط افراد مسن، می‌توان شرایط بهتری را برای آنها فراهم کرد.

ویلچر برقی

محبوب‌ترین نوع صندلی‌های چرخدار هستند، زیرا به افرادی که از آنها استفاده می‌کنند آزادی حرکت بیشتری را بدون نیاز به کمک پرستار و یا دستیار می‌دهند. این نوع صندلی‌های چرخدار، برای افرادی که مشکلات حرکتی جدی دارند، مناسب‌ترین گزینه محسوب می‌شوند، چرا که می‌توانند به راحتی و بدون نیاز به کمک دستیار به امور روزانه خود رسیدگی کنند.

ویلچر دستی پله رو

ویلچرهای برقی یکی از بهترین صندلی‌ها برای مبتلایان به فلج مغزی و افرادی با شرایط محدود حرکتی هستند. قیمت این تجهیزات پزشکی به طور قابل توجهی گران‌تر از نوع صندلی‌های دستی است، اما واقعاً ارزش هزینه کردن دارند. این نوع صندلی‌ها را می‌توان طبق شرایط افراد به صورت سفارشی طراحی و تولید کرد تا با نیاز‌های خاص آنها سازگاری داشته باشد.

ویلچر مخصوص هواپیما

این محصولات خاص عمدتاً توسط خطوط هوایی برای تسهیل حمل و نقل افراد دارای معلولیت مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها معمولاً کوچک‌تر و سبک‌تر از ویلچرهای دستی هستند و به گونه‌ای طراحی و ساخته شده‌اند که از بین صندلی‌های هواپیما عبور کنند و دارای سگک‌های ایمنی هستند تا بتوانند در حین پرواز، مانند سایر مسافران، خود را ثابت و بی حرکت نگه دارند.

ویلچر مخصوص ساحل

این تجهیزات قادرند به راحتی روی شن و ماسه و داخل آب حرکت کنند. ارگونومی ویژه این نوع صندلی‌ها باعث شده تا افرادی که مشکلات حرکتی دارند، بتوانند کنار ساحل آرامش و لذت بیشتری را تجربه کنند.

ویلچر باریاتریک

این یکی دیگر از انواع بسیار تخصصی صندلی‌های چرخدار است که صراحتاً با در نظر گرفتن بیماران چاق طراحی و ساخته شده است. این صندلی‌ها که بر روی یک قاب محکم‌تر با صندلی پهن‌تر ساخته شده‌اند، طیف گسترده‌ای از گزینه‌های حرکتی را برای افرادی که از مشکلات اضافه وزن شدید رنج می‌برند، ارائه می‌دهند.

ویلچرهای ارگونومیک

این تجهیزات به عنوان ترکیبی از یک صندلی چرخدار استاندارد و دستی طراحی شده و ساخته شده‌اند که با یک صندلی اداری ارگونومیک و تکیه‌گاه کمری ادغام شده است. آنها صندلی‌های ایده آلی برای افرادی هستند که مدت زمان طولانی را در حالت نشسته سپری می‌کنند.

ویلچر کودکان

صندلی‌های چرخدار اطفال از نظر عملکردی شبیه به ویلچرهای دستی هستند. این تجهیزات را می‌توان در سایز ها و ابعاد مختلف طراحی و تولید نمود. این صندلی‌ها به گونه ای طراحی شده‌اند که از تکیه‌گاه و نشیمنگاه متناسب با آناتومی بدن کودکان برخوردار است. مشخصات فنی و ویژه این صندلی‌ها باعث شده تا کودکان به راحتی بتوانند از آنها استفاده کنند. از مهم‌ترین مزایای این صندلی‌های چرخدار می‌توان به قابلیت آسان تاشو و بازشو آنها اشاره کرد. همچنین این صندلی‌ها به راحتی قابلیت کنترل دارند. استفاده از این ویلچرها استرس و خستگی را از کودک دور می‌کند، چرا که از نشیمنگاه و تکیه‌گاه راحت و بسیار نرمی برخوردار است.

ویلچر ورزشی (مسابقه‌ای)

این نوع صندلی‌ها مانند صندلی‌های دستی ساخته می‌شوند، با این تفاوت که چرخ‌های بزرگ عقب به سمت صندلی زاویه دار هستند و امکان چرخش‌های محکم‌تری را برای کاربران فراهم می‌کنند و کاربران را قادر می‌سازند تا در طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های ورزشی (تنیس و بسکتبال) شرکت کنند. دو چرخ عقب ویلچرهای مسابقه‌ای معمولاً بزرگ‌تر از چرخ‌هایی جلویی هستند و همان طور که در بالا توضیح داده شد به سمت داخل زاویه دارند. این نوع صندلی‌های چرخدار برای سرعت های بالا، طراحی و ساخته شده‌اند و به کاربران اجازه می‌دهند تا در مسابقات شرکت کنند.

ویلچر ورزشی

ویلچرهای ایستاده (ایستا)

همان طور که از نام این تجهیزات پیداست، برای استفاده در حالت ایستاده طراحی و ساخته شده است. از این نوع تجهیزات می‌توان هم در حالت نشسته و هم ایستاده استفاده کرد. چنین تجهیزاتی از لحاظ فنی، دارای پیشرفته‌ترین ساختار هستند. آنها در دو نوع نیمه برقی و تمام برقی قابل سفارش و ساخت هستند.

مزایای wheelchair مناسب

ویلچرها برای افرادی مناسب هستند که مشکلات حرکتی ناشی از شرایط و اختلالات سلامتی از جمله قطع عضو، آرتریت (Arthritis)، فلج مغزی، فلج اطفال، دیستروفی عضلانی، آسیب نخاعی، اسپینا بیفیدا (Spina bifida)، سکته مغزی و همچنین برای افراد مسن‌تری که مشکلات حرکتی را تجربه می‌کنند. فناوری‌های کمک حرکتی مانند ویلچر نشان داده‌اند که در صورت سازگاری با کاربر و محیط، تأثیر قابل توجهی بر سطح استقلال و مشارکت افراد دارای معلولیت دارند. آنها همچنین بار مراقبت را کاهش می‌دهند و گزارش شده است که نیاز کلی به خدمات حمایتی را کاهش می‌دهند.

ویلچر مناسب، آزادی حرکت را برای کاربر فراهم می‌کند و به کاربر اجازه می‌دهد تا به فعالیت‌های بدنی روزانه دسترسی داشته باشد و همچنین کمک می‌کند کاربران فعالیت بدنی و تحرک روزانه خود را افزایش دهند. ویلچری که عملکردی راحت و کارآمد داشته باشد، می‌تواند باعث افزایش سطح فعالیت‌های کاربر گردد. تحرک مستقل و افزایش عملکرد فیزیکی می‌تواند وابستگی به دیگران را کاهش دهد. بنابراین، استفاده کنندگان از این تجهیزات می‌توانند مستقل‌تر و کنترل بیشتری بر زندگی خود داشته باشند.

ویلچر برقی

کاربرانی که می‌توانند زمان بیشتری را روی ویلچر خود بگذرانند، فرصت‌های بیشتری برای مشارکت در زندگی روزمره در کنار سایر اعضای خانواده خواهند داشت و کیفیت زندگی آنها را به میزان قابل توجهی بهبود می‌بخشد. دستگاه‌های حرکتی می‌توانند سلامت کاربران را از جهات مختلف بهبود بخشند. یک ویلچر مناسب با بالشتک، همراه با آموزش کافی کاربر، می‌تواند مشکلات رایج مانند زخم بستر، پیشرفت بدشکلی‌ها یا انقباضات و سایر شرایط ثانویه مرتبط با وضعیت‌های بدن نامناسب را کاهش دهد.

همچنین سایر فواید مانند بهبود تنفس و هضم، افزایش کنترل سر، تنه و اندام فوقانی و ثبات کلی را می‌توان با حمایت وضعیتی مناسب بدست آورد. حفظ سلامت عامل مهمی در سنجش کیفیت زندگی است. مجموع این عوامل باعث افزایش دسترسی به فرصت‌های تحصیل، اشتغال و مشارکت فعالیت‌های خانوادگی و اجتماعی می‌گردد. این عوامل در افزایش کیفیت زندگی استفاده کننده از ویلچر نیز نقش دارد.

نحوه استفاده از ویلچر

افراد می‌توانند به دلایل مختلفی از ویلچر استفاده کنند. این تجهیزات به بیماران به طرق زیر کمک می‌کنند:

 • کاهش خطر افتادن به دلیل ضعف، مشکلات تعادلی یا آسیب عصبی
 • کاهش درد یا خستگی ناشی از راه رفتن یا ایستادن
 • تحمل وزن بعد از عمل‌های جراحی
 • حرکت با خیال راحت بعد از بیهوشی یا هنگام مصرف داروهایی که باعث خواب آلودگی یا گیجی می‌شوند.

نحوه انتخاب ویلچر

انواع مختلفی از ویلچرها توسط متخصصین، بر اساس نیاز بیماران برای خرید پیشنهاد می‌شوند. برخی از عواملی که باید هنگام خرید این تجهیزات مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:

 • نیازهای پزشکی
 • سن بیمار
 • مدت زمان استفاده از صندلی چرخدار
 • وزن ویلچر و سهولت استفاده
 • امکانات و لوازم جانبی
 • قیمت ویلچر

ویلچر دستی نیازهای اکثر بیماران را برآورده می‌کند. صندلی‌های چرخدار دستی قیمت کمتر و همچنین نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند. ویلچرهای برقی برای بیمارانی که قدرت بالاتنه برای به حرکت درآوردن صندلی را ندارند، مناسب هستند. صندلی‌های برقی از قیمت بالاتری برخوردار هستند. توجه داشته باشید که این صندلی‌ها برای استفاده کوتاه مدت مناسب نیستند.

نکاتی برای ایمنی صندلی چرخدار

برای آن که یک صندلی متحرک مناسب با شرایط خاص خریداری نمایید، باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • هنگام خرید با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید تا از تناسب محصول اطمینان حاصل کنید.
 • چرخ‌ها حتماً باید قابلیت قفل شدن داشته باشند. زمانی که می‌خواهید ویلچر ثابت بماند، چرخ‌ها را قفل کنید.
 • برای جلوگیری از واژگونی به عقب، کیف‌های سنگین یا سایر وسایل را روی ویلچر قرار ندهید.
 • میله‌های ضد واژگونی را از قسمت عقب ویلچر جدا نکنید.
 • مراقب محدودیت‌ها، شیب‌ها و سراشیبی‌ها باشید و کنترل ویلچر را در دست بگیرید.
 • قطعات ویلچر را بررسی کنید و به طور منظم آن را تعمیر و تمیزکاری کنید.

قیمت ویلچر

جهت انتخاب و خرید ویلچر می‌توانید با مشاورین و کارشناسان شرکت سینا طب تماس حاصل فرمایید و مناسب‌ترین و رایج‌ترین دستگاه‌ها را جهت استفاده شخصی و یا استفاده در بیمارستان‌ها و حرم‌ها تهیه نمایید. برای انتخاب یک ویلچر با کیفیت و قیمت مناسب می‌توانید از متخصصان شرکت سینا طب کمک و راهنمایی بخواهید. صندلی‌های چرخدار از قیمت های متفاوت برخوردارند. قیمت ویلچر به نوع و مدل صندلی، ویژگی‌ها و شرکت سازنده بستگی دارد. ویلچر دستی از قیمت کمتری نسبت به نوع برقی برخوردار است. همراهان عزیز و گرامی می‌توانید برای اطلاع از قیمت های به روز انواع ویلچر و همچنین سایز لوازم و تجهیزات پزشکی شرکت سینا طب، با شماره های درج شده در صفحه ارتباط با ما، تماس حاصل فرمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 62 میانگین: 4.8]